Kresowe opowieści, czyli spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Arleta Rogalska
piątek, 28 listopada 2014 11:33

21 listopada w Multimedialnym Centrum Kultury e-Eureka – Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone Kresom i relacjom polsko-ukraińskim, którego głównym gościem był autor dwutomowej „Kresowej opowieści” Edward Łysiak.

Wstępem do tego spotkania był rys historyczny nakreślony przez profesora nadzwyczajnego z Instytutu Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej – Czesława Partacza, historyka specjalizującego się w historii najnowszej.

Z kolei Edward Łysiak opowiadał o niezwykłych i wzruszających losach bohaterów swoich powieści oraz o kresowych wspomnieniach, które zaczerpnął bezpośrednio z własnego życiorysu i częściowo wykorzystał przy pracy nad książkami.

Dodatkowym elementem spotkania była wystawa medali i materiałów towarzyszących z różnych okresów historycznych ze zbiorów kolekcjonerskich ppłk. dr. Wojciecha Grobelskiego, a także wystawa książek o Kresach ze zbiorów Biblioteki w Świeszynie oraz Gimnazjum im. 27 Dywizji Piechoty Armii Krajowej ze Świeszyna. Gimnazjum przygotowało również tematyczną makietę dotyczącą wydarzeń z 1944 roku, w których uczestniczyła dywizja – patron szkoły.

Po spotkaniu można było również zakupić powieści autora, otrzymać autograf oraz porozmawiać.

Spotkanie miało charakter literacko-historyczny i dotyczyło tematów bardzo trudnych, niekiedy bolesnych, a nawet drażliwych. Z pewnością jednak wartych rozmowy.

„Kresowa opowieść” dostępna jest również w Bibliotece w Świeszynie oraz w Filii w Niedalinie, dlatego zachęcamy do wypożyczania i sięgania po te wartościowe powieści. Losy Michała i Julii, losy powieściowych Polaków i Ukraińców z pewnością nie będą Państwu obojętne…

Oprac. Natalia Borys